Sedan 2007 möts kvinnliga politiker från en rad länder i Afrika regelbundet för att utbyta erfarenheter.
Anci Magnusson är landstingsråd och medlem av socialdemokraternas partistyrelse och har varit med i projektet sedan starten. Här skriver hon om det senaste mötet i Lusaka där hon talade om vikten av att erkänna ett misslyckande.
Vad gick fel? Det var min rubrik att berätta om när vi träffades i det kvinnliga nätverket i södra Afrika i mitten av november. Hur kul är det att prata om misslyckanden? Inte så kul. Hur viktigt är det att erkänna ett misslyckande? Viktigt.
För oss svenska socialdemokrater gick valet 2010 fel. Under våren 2010 hade vi den förra nätverksträffen och då pratade vi om förberedelser inför valet på plats i Sverige. Nu skulle vi träffas igen och val och valresultat stod på agendan för vår träff. Denna gång så träffades vi i Zambias huvudstad Lusaka. Även valet i Zambia stod på agendan och likaså ANC arbete i Sydafrika om jämställdhet i val.
Att både prata om och erkänna ett misslyckande skulle visa sig vara viktigt också för medlemmarna i nätverket. En erfarenhet de vill ta med sig hem i det dagliga politiska arbetet. Där de oftare upplever att ett misslyckande tystas genom att inte analysera vad som gick galet och ändå gå vidare. Flera berättade om erkännande och analyserande av ett misslyckande som denna nätverksträffs viktigaste erfarenhet.
Det kvinnliga nätverket har träffats under ett antal år nu och det är relevant att fråga har våra träffar någon betydelse? Ja. För exempel så talade vi för drygt två år sedan om att jämställdhet också är beroende av att det finns kvinnor på de absolut ledande posterna i partiet. Vi jobbade med hur detta skulle kunna förverkligas. Idag är två av kvinnorna i nätverket partisekreterare. Priscilla i Zimbabwe och Kayleene i Mauritius.
För oss alla har det inneburit att vi har systrar i politiken som vi vågar tala öppet med om med- och motgångar i det politiska livet. Vi har alla fått djupare insikt i att vi alla är viktiga byggstenar i arbetet för att våra värderingar också ska praktisk betydelse.
Alla i gruppen är tacksamma till möjligheten att delta i nätverket som Palmecentret ger. Störst tacksamhet har vi alla till Toko Matshe som är vår inspiratör och koordinator. Hennes förmåga att lyfta fram de viktiga frågorna som ska tas upp har en stor del av allas vår utveckling.
ANCI MAGNUSSON
Foto: Palmecentret, Från nätverksmötet i Stockholm 2010.
_______________________________________________________________
År 2007 etablerade Palmecentret och Socialdemokraterna ett forum för kvinnliga politiker från SADC-regionen. Nätverket består av kvinnor från socialdemokratiska partiets systerpartier och huvuddelen av partierna ingår i Socialistinternationalen. Syftet med forumet var att ge kvinnliga politiker en möjlighet att utbyta erfarenheter och etablera kontaktker med likasinnade kvinnor i SADC-regionen. Detta är viktigt då det ofta är män som företräder partier och politiska kvinnoforum saknas eller är bristfälliga. Zambia var värd för mötet 2011, vilket var det sjunde mötet sedan starten.