Alla evenemang
Luciamanifestation och fackeltåg: Inga kärnvapen i Sverige!
Fredag den 12/12 i Stockholm. Samling vid trappan Medborgarplatsen kl 17.00 (tal och musik). Avmarsch för fackeltåget kl. 18.00.VAR: Samling Medborgarplatsen, trappan vid Medborgarhuset.
NÄR: 12 december, kl. 17.00 för musik och tal. Palmecentrets generalsekreterare Oscar Ernerot är en av talarna. Avmarsch för fackeltåget kl. 18.00 mot Slussen via Götgatan.
Ett kärnvapenfritt Sverige är inte längre en självklarhet som medlem Nato och efter att vi har ingått i DCA-avtalet om militärt samarbete med USA. Sverige deltog för första gången i en Natoövning i oktober och som simulerade användning av kärnvapen. Delta i fackeltåg den 12 december i protest mot detta förödande massförstörelsevapen och för att uppmärksamma att det behövs en lag mot kärnvapen på svenskt territorium!
Deltagande organisationer: Olof Palme International Center, Internationella Kvinnoförbundet för Fred och Frihet, Tyresö Utlands- och Fredsförening, Soka Gakkai International, Svenska Präster och Pastorer mot Kärnvapen och Kristna Fredsrörelsen.
Huvudarrangörer: Svenska Freds och Stockholms Freds.

